10 راه مدیریت خشم

10 راه مدیریت خشم

مدیریت خشم: ۱۰ روش برای مهار نمودن خشم

مدیریت و کنترل خشم می­‌تواند مسئله­‌ای چالش‌­برانگیز باشد. از روش‌های کنترل خشم استفاده کنید.
وقتی کسی در ترافیک جلوی شما می­پیچد و جای شما را می­‌گیرد، جوش می­‌آورید؟ وقتی فرزندتان از همکاری کردن با شما خودداری می­‌کند و ساز مخالف می­‌زند،  فشار خونتان به سقف می­‌چسبد؟ خشم یک حس کاملا طبیعی و حتی نشانه سلامت است. اما این مهم است که با رویکرد مثبتی با آن مواجه شویم. خشم کنترل نشده می­‌تواند هم به سلامتی و هم به روابط شما آسیب‌های جدی برساند.

برای به کنترل درآوردن خشم خود آماده‌­ا‌ید؟ با این ده روش مدیریت خشم آغاز کنید.

قبل از حرف زدن فکر کنید.
در اوج لحظه خشم، به زبان آوردن کلامی که بعدا باعث پشیمانی شما شود آسان است. چند لحظه مکث کنید و پیش از آنکه چیزی بگویید، افکار خود را  جمع کنید. به افرادی که در ماجرا دخیل هستند هم این فرصت را بدهید تا همین کار را بکنند.

وقتی آرام شدید، خشم خود را نشان دهید.
پس از آنکه بطور شفاف در مورد موضوع فکر کردید، ناراحتی خود را با جرات و بی محابا اما به دور از جنگ و درگیری بیان کنید.

نیازهای خود را مستقیما و به وضوح بیان کنید، بدون اینکه بخواهید به دیگران آسیب بزنید، توهین کنید و یا آن‌ها را کنترل نمایید.

ورزش کنید.
فعالیت‌های جسمانی به کاهش اضطراب -که خود منجر به خشم می­گردد- کمک می­‌کند. چنانچه خشم شما در حال افزایش است، به یک پیاده‌روی تند بروید، بدوید و یا فعالیت‌های  دیگری که برایتان لذت‌بخش هستند را انجام دهید.

درنگ کنید.
زنگ تفریح و استراحت فقط مختص کودکان نیست. در زمان هایی که انتظار می‌­رود اضطراب زا باشند، فرصت‌های کوتاهی برای استراحت به خود بدهید. لحظات کوتاهی از سکوت و آرامش می­‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و بنابراین بدون اینکه آسیب ببینید و یا خشمگین شوید، اوضاع را تحت کنترل خود بگیرید.

راه حل‌های احتمالی را شناسایی کنید.
به جای تمرکز بر روی آنچه موجب عصبانیت شما شده است، در پی حل مشکل باشید. اتاق به هم ریخته فرزندتان شما را دیوانه کرده است؟ در را ببندید. همسرتان هر شب برای شام دیر می­رسد؟ شام را دیرتر بخورید و یا توافق کنید که چند روز در هفته را جداگانه شام بخورید. به خودتان یادآوری کنید که خشم، مسئله­ ای را حل نمی‌­کند; بلکه تنها مشکلات را دوچندان می­کند.

به “من” گفتن ادامه دهید.
برای پرهیز از انتقاد کردن و یا مقصر دانستن دیگران-که تنها تنش را افزایش می­دهد- در حین توصیف مشکل، از واژه “من” استفاده کنید. با احترام و شفاف صحبت کنید. به عنوان مثال، بگویید: ” من ناراحتم از اینکه میز را همینطور نامرتب رها کردی بدون اینکه برای مرتب کردن، پیشنهاد کمک بدهی. ” به جای آنکه بگویید: “تو هیچوقت هیچ کمکی نمی­کنی.”


کینه به دل نگیرید.
بخشش ابزاری قدرتمند است. اگر به خشم و احساسات منفی دیگر اجازه دهید که عرصه را برای احساسات مثبت تنگ کنند، ممکن است توسط تلخی خودتان و یا حس یک قربانی بی­ عدالتی بودن از بین بروید. اما اگر بتوانید کسی که موجب عصبانیت شما شده را ببخشید، هردو می­توانید از موقعیت ایجاد شده بیاموزید و رابطه تان را تقویت نمایید.


برای رهایی از تنش از شوخی استفاده کنید.
سبک کردن جو حاکم، می­تواند تنش را دور کند. از شوخی استفاده کنید تا کمک کند با دلیل عصبانیت خود مواجه شوید و حتی ممکن است متوجه توقع نابجای خود گردید. از گوشه و کنایه و ریشخند زدن بپرهیزید، چراکه می­تواند به احساسات دیگران آسیب برساند و اوضاع را بدتر کند.

مهارت‌های دستیابی به آرامش را تمرین کنید.
هنگامی که خشم شما زبانه می­‌کشد، مهارتهای آرام کردن خود را بکار بگیرید. تنفس عمیق را تمرین کنید، یک منظره بسیار زیبا را تصور کنید، و کلمه یا عبارتی آرام بخش مثل “سخت نگیر” را تکرار نمایید. همچنین می­توانید به موسیقی گوش کنید، در یک دفترچه­ متنی بنویسید و یا چند حرکت یوگا انجام دهید;  بطور کلی هر کاری را که به شما آرامش می­ بخشد انجام دهید.

بدانید که چه زمانی باید درخواست کمک کنید.
یادگیری کنترل خشم برای همه یک چالش محسوب می­گردد. چنانچه خشم شما خارج از کنترل است و شما را به کارهایی وا­می­دارد که در نهایت منجر به پشیمانی شما می­گردد و یا به اطرافیانتان آسیب می­ رساند، حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

فرم نظرات